Byłem naprawdę szczęśliwy, że wszedłem na tę stronę . Wielu autorom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na ten temat,…
Ukraina i jej potrzeby a pieniądze nie spadają z nieba
- Home
- Ukraina i jej potrzeby a pieniądze nie spadają z nieba

Ukraina i jej potrzeby a pieniądze nie spadają z nieba
Od 24.02.2022 roku regularnie informowani jesteśmy o konieczności wsparcia Ukrainy. Wspiera ją cała Unia Europejska i Stany Zjednoczone. Trzeba pamiętać, że według wstępnych prognoz w mediach zachodnich, zakładano, że wojna na Ukrainie przy odpowiednim wsparciu, nie potrwa długo i wyjdzie z tego zwycięsko. Obecnie miną niebawem 3 lata, odkąd wojna trwa i jak na razie nie ma żadnego konkretnego dowodu na to, aby ta wojna się skończyła. Ukraina utraciła Krym i części obwodów donieckiego, charkowskiego, chersońskiego, ługańskiego, mikołajowskiego i zaporoskiego a rosyjskie wojska idą dalej.
Dlatego czas najwyższy, aby przyjrzeć się trochę bliżej chociaż niektórym wydatkom, które poniosła UE i zastanowić się nad ich znaczeniem.
Zaangażowanie Francji
Strategia wsparcia wojskowego ma na celu w szczególności wzmocnienie zdolności operacyjnych Sił Zbrojnych Ukrainy w obszarach, takich jak artyleria, mobilność czołgów i obrona przeciwlotnicza. Dostarczono tylko część sprzętu wojskowego, który nie pokrywa całego zakresu potrzeb deklarowanych przez Ukrainę.
Wkład Francji do Europejskiego Funduszu Pokoju wynosi 630 milionów euro (z łącznej kwoty 3,5 miliarda euro, czyli prawie 20%).
W zakresie wsparcia humanitarnego warto zwrócić uwagę na następujące kwoty: 31,6 mln euro przeznaczono na wsparcie prac humanitarnych organizacji pozarządowych i MKCK. Do tej pory dla wyspecjalizowanych instytucji Organizacji Narodów Zjednoczonych i organizacji międzynarodowych (UNHCR, iom, WFP ONZ, UKGW, MKCK, IFKK, UNICEF) przeznaczono 140 milionów euro.
W zakresie pomocy gospodarczej i finansowej zagwarantowano 1,2 miliarda euro, które zostaną przeznaczone na gwarancje eksportowe w ramach udziału Francji w odbudowie za pośrednictwem francuskich firm korzystających z instrumentów finansowania eksportu. Pożyczki bezpośrednie przez państwo francuskie wynoszą 400 mln euro. Ponad 700 francuskich firm wzięło udział w francusko-ukraińskiej konferencji na temat zrównoważonego rozwoju i odbudowy Ukrainy 13 grudnia 2022 r. Umożliwiło to w szczególności podpisanie dwóch umów z EBOR w celu udzielenia gwarancji kredytowych na łączną kwotę 100 mln euro.
Wsparcie Niemiec
Ukraińscy uchodźcy mają ochronę socjalną w Niemczech – i jest dla nich wiele innych propozycji. Na przykład rząd federalny otworzył dla nich kursy języka niemieckiego, kursy odświeżające i inne usługi związane z zatrudnieniem. Centra zatrudnienia pomagają również w poszukiwaniu pracy.
Portal pomocy cyfrowej rządu federalnego Germany4Ukraine (https://www.germany4ukraine.de/hilfeportal-de), zapewnia na przykład usługi online, takie jak zezwolenie na pobyt, kurs integracyjny lub w tym, aby złożyć wniosek o zasiłek dla obywateli. Istnieje także Projekt Move (https://www.move-sport.de/move-for-peace), który Die deutsche Sportjugend (Niemiecka Młodzież Sportowa) rozpoczęła we współpracy z rządem federalnym dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, aby umożliwić zawarcia znajomości poprzez sport wśród młodzieży. Zorganizowano także infolinię dla uchodźców z Ukrainy – Infolinia Helpline Ukraine. Niemcy początkowo wysłały 500 hełmów na Ukrainę, później zaczęło się również wsparcie militarne.
Według danych z dnia 31.10.2024 dotychczasowe wsparcie Niemiec, łącznie ze wsparciem militarnym, wynosi ponad 25 mld. euro.
Polska wielką przyjaciółką Ukrainy
Polska oczywiście słynie ze swojej pomocy wobec Ukrainy. W 2022 roku w całej Europie było słychać, jak bardzo zaangażowani byli Polacy we wsparcie swojego sąsiada. Nie poprzestało to na pomocy humanitarnej. Wspieramy Ukrainę również militarnie. Według wypowiedzi prezydenta Dudy już w sierpniu 2024 roku łączna wartość pomocy Ukranie wynosiła ok. 4,3 mld. euro.
Podsumowując UE jako Unia państw do 31.10.2024 udzieliła wsparcia w wysokości około 115,6 mld euro a sytuacja gospodarcza Unii Europejskiej nie kształtuje się dobrze. Słyszymy o podnoszących się cenach za gaz, która wzrosła po zamachu na Nord Stream, o rosnących cenach za prąd, niedofinansowane są usługi medyczne, drożeje żywność a miesięczne pensje pozostają na prawie takim samym poziomie. Natomiast rządy UE nie potrafią powstrzymać postępującej inflacji, zapominając o swoich obywatelach, pamiętając przede wszystkim o potrzebach Ukrainy, jednocześnie dostrzegając, że Ukraina wojnę z Rosją przegrywa.
- Podziel się