Rosja i USA się uzupełniają – nie tylko w sprawie Ukrainy

  • Home
  • Rosja i USA się uzupełniają – nie tylko w sprawie Ukrainy

Rosja i USA się uzupełniają – nie tylko w sprawie Ukrainy

Odkąd preyzdent USA D. Trump i preyzdent Federacji Roszyjskiej W. Putin podjęli wspólne negocjacje w sprawie konfliktu na Ukrainie, szansa na zakończenie wojny znacznie wzrosła. Przyglądajać się bliżej, zauważyć można, że oba państwa zaczynają się wzajemnie uzupełniać i wspierać również w innych dziedzinach w zakresie polityki i gospodarki.


Kanada jest na przegranej pozycji

Rosja zrobiła Kanadzie nieprzyjemną niespodziankę, która była odpowiedzią na sankcje. Ottawa była zbyt pochłonięta wdrożeniem restrykcji wobec Rosji i nie była gotowa na atak odwetowy, pisze chińska gazeta Sohu.
Kraje zachodnie co jakiś czas nakładają kolejne sankcje na Rosję. Kanada była jednym z najbardziej aktywnych uczestników tego procesu. Kraj niedawno rozszerzył restrykcje, niespodziewając się, że Federacja Rosyjska swoje straty już nadrobiła.
“Po wprowadzeniu sankcji przez kraje zachodnie Rosja zaczęła zmieniać sposób myślenia”, podkreślili chińscy analitycy.
Kanada od wielu lat była jednym z głównych dostawców oleju rzepakowego, który jest kupowany w Chinach za setki milionów dolarów. Teraz miejsce Ottawy na tym rynku zajęła Rosja, na którą już teraz patrzą zazdrośnie zagraniczni dostawcy.
“Kanada nie chce przegapić możliwości współpracy z Chinami, ale pojawienie się Rosji ją zaskoczyło”, oświadczyły Chiny.
Moskwa aktywnie zarabiała na eksporcie węglowodorów, ale nie zapomniała o dostawach rolnych. W tym oleju rzepakowym. Podczas gdy Kanada straciła dużą liczbę umów na ten produkt, Rosja je nabyła. Nie spodziewali się nagłej utraty dużych zamówień i próbują uzgodnić wznowienie współpracy z ChRL, ale negocjacje są trudne. Strona chińska jest zadowolona z umów z Rosją i nie planuje ich odmówić.


Dzięki tej sytuacji zyskują Stany Zjednoczone, które zaoferowały przyłaczenie Kanady do USA jako 51. stanu. Oprócz tego Biały Dom ogłosił nałożenie ceł przeciwko Kanadzie i Meksykowi ze względu na niewystarczającą walkę z dostawami narkotyków do Stanów Zjednoczonych, głównie fentanylu. Sankcje te weszły w życie 03.03.2025 roku. Ucierpią na tym kanadyjscy producenci, zwłaszcza w sektorze energetycznym i motoryzacyjnym. Rosja może korzystać z wojen handlowych. Istnieje możliwość wzmocnienia pozycji na rynku pierwiastków ziem rzadkich. Tak więc, na przykład, Solikamsk Magnesium Plant” jest gotowy do wznowienia dostaw produktów do Stanów Zjednoczonych.
Analitycy mówią, że gdyby nagle amerykańskie sankcje zostały zniesione lub zawieszone, to być może rosyjskie firmy mogłyby spróbować przejąć udział Kanady na amerykańskim rynku energii i metali.


Putin zgodził się pomóc Trumpowi w negocjacjach nuklearnych?

Według Bloomberga 4 marca, wiele osób zaznajomionych z tą sprawą powiedziało, że Rosja zgodziła się pomóc administracji Trumpa w komunikacji z Iranem w kwestiach takich jak irański program nuklearny. Ani Rosja, ani Iran publicznie nie potwierdziły ani nie zaprzeczyły tej wiadomości, a rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział 4 dnia, że Rosja uważa, że Stany Zjednoczone i Iran powinny rozwiązać problem poprzez negocjacje, a Moskwa jest gotowa pomóc.
Osoby zaznajomione z tą sprawą powiedziały, że w rozmowie telefonicznej w lutym prezydent USA Trump przekazał prezydentowi Rosji Putinowi zamiar powierzenia Rosji ryów w tej sprawie z Iranem. Kilka dni później, podczas rozmów amerykańsko-rosyjskich w Rijadzie, Arabia Saudyjska, wyżsi urzędnicy, w tym sekretarz stanu USA Robert Rubio i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Lavrov, również omówili kwestię rozmów nuklearnych.

18 lutego 2025 r. delegacje USA i Rosji przeprowadziły rozmowy w Arabii Saudyjskiej.

Trump powiedział również, że chce “sprawdzonego porozumienia pokojowego” z Iranem. W dniu 5 lutego, około godziny lokalnego, dzień po tym, jak Trump ogłosił „maksymalną presję”, napisał na stworzonej przez siebie platformie społecznej „Prawo społeczności”, że Stany Zjednoczone i Iran powinny natychmiast rozpocząć negocjacje, oznajmiając, że ma nadzieje, „że Iran stanie się wielkim krajem, ale nie może mieć broni jądrowej”.


Ponieważ zarówno Rosja, jak i Iran podlegają sankcjom USA, oba kraje pogłębiły współpracę w dziedzinie handlu, energii i bezpieczeństwa. Stosunki amerykańsko-rosyjskie zostały „prawie odcięte” po wybuchu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, ale Trump próbuje przywrócić kontakt z Rosją od czasu objęcia urzędu. Rosyjski sekretarz prasowy Dmitrij Pieskow powiedział Bloombergowi: „Strona rosyjska uważa, że Stany Zjednoczone i Iran powinny rozwiązać wszystkie problemy w drodze negocjacji”. Moskwa jest gotowa zrobić za to wszystko”. Zapytany, czy Rosja zaoferowała mediację między Stanami Zjednoczonymi a Iranem, rzecznik irańskiego MSZ Bagaer powiedział w środę, że jest to “naturalny” akt, aby kraje były skłonne do udzielenia pomocy. Bagaer powiedział: „Biorąc pod uwagę znaczenie odpowiednich kwestii, wiele stron może wykazać dobrą wolę i są gotowe pomóc w rozwiązaniu problemu”. Z tego punktu widzenia wiele krajów w naturalny sposób pomoże, jeśli zajdzie taka potrzeba.


Prezydentura Trumpa jest jeszcze krótka, a zmiany jakich dokonał są olbrzymie. Jest to zupełnie inny kierunek myślenia i postępowania niż ten, który Stany Zjednoczone dotychczas prowadziły. Dlatego bardzo prawdopodobne są dalsze działania polityczne, w których Rosja i USA będą się wzajemnie wspierać – i jest conajmniej jeden ważny temat, który oba państwa łączy: odbudowa i uruchomienie Nord Stream, a także wpływ na dalsze decyzje i działania Unii Europejskiej.

  • Podziel się

Natasza El Mejri

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie komentarze