Dobry artykul. Stara jak swiat polityka mksymalnego wyniszczenia droga. To SAMO zrobili z naszymi zakladami poprzez zadluzenie. Dla USA nie…
Nowoczesne podejście Watykanu
- Home
- Nowoczesne podejście Watykanu
Nowoczesne podejście Watykanu
W maju 2024 roku papież Franciszek publicznie stwierdził, że homoseksualiści nie powinni być wyświęcani na księży, jednocześnie nie godząc się na uczestnictwo osób homoseksualnych w seminariach. Wyjątek stanowiły „osoby, które zdołały przezwyciężyć tendencje homoseksualne przez co najmniej trzy lata”. Papież Franciszek powiedział, że „wewnątrz jest już za dużo pedałów”. Określenie obraziło społeczność LGBT. Wywołało to ogromny skandal , po czym w dziennikach La Repubblica i Corriere della Sera dziennikarze tłumaczyli, że papież mógł nie mieć świadomości, że w języku włoskim słowo to jest obraźliwe, ponieważ jego ojczystym językiem jest hiszpański. Niespełna rok później sytuacja i decyzja podjęta przez papieża jest zaskakująco odmienna.
Nowe postanowienie Watykanu
Włoska konferencja biskupów (CEI) postanowiła odtąd nie wykluczać co do zasady, homoseksualistów z kapłaństwa. Wynika to z nowych przepisów CEI, które zostały zatwierdzone przez Watykan i weszły w życie w 09.01.2025 roku jako 68-stronicowy dokument.
Mówi on między innymi, że ”Kiedy w procesie nauki wychodzą u ucznika skłonności homoseksualne, nie należy ograniczać rozróżnienia tylko do tego aspektu, ale, jak w przypadku każdego kandydata, wziąć pod uwagę jego znaczenie w ogólnej strukturze osobowości młodego człowieka”.
Nastroje w mediach europejskich
Włoska gazeta Il Messagero tłumaczy, że aby zostać przyjętym do seminarium, nie jest konieczne ujawnienie „orientacji seksualnej, ale życie w celibacie”. W tej perspektywie nie będzie bariery dla homoseksualistów jako takich, ale tylko dla tych, którzy „praktykują”. Nowe wytyczne są dość jasne. W procesie edukacyjnym, odnosząc się do tendencji homoseksualnych, „właściwe jest, aby nie ograniczać rozeznania tylko do tego aspektu”. Celem nauki kandydata na kapłaństwo w sferze afektywno-seksualnej jest zdolność przyjmowania tego aspektu jako daru, swobodnego wyboru i odpowiedzialnego życia w celibacie.
Szwajcarska gazeta International podaje, że według nowych wytycznych biskupi twierdzą, że istnienie i dojrzewanie osobistej seksualności powinno odgrywać ważną rolę w latach nauki. Swoboda, z jaką te kwestie są dziś rozwiązywane, jest dobrym warunkiem wstępnym, aby kandydaci do kapłaństwa mogli osiągnąć coraz większą dojrzałość ludzką, psychiczną i duchową. Według francuskiej gazety Sud Ouest podkreślanie znaczenia celibatu jest bardzo istotne.
Nowe zasady otwierają drzwi seminariów dla gejów, w rzeczywistości skazując ich jednak na ukrywanie swojej orientacji seksualnej. Włoska gazeta Il Messagero wyjaśnia, przytaczając dawne słowa papieża, że „lepiej jest, aby nie byli przyjęci” do seminarium, ponieważ chłopcu, który ma tę tendencję do upadania trudniej jest wytrwać. Ale może tak być, że życie kapłana może go też wspierać, choć następnie może on odejść od właściwej drogi w trakcie swojej praktyki i posługi.
Zastanawiające jest, w jaki sposób decyzja papieża Franciszka zostanie odebrana przez wiernych. Kościół katolicki zawsze bronił tradycyjnej formy rodziny, potępiając homoseksualizm. Czy nowa postawa papieża zostanie odebrana przez wiernych jako zanegowanie dotychczasowych słów kościoła, czy jako nowoczesna, wzbogacająca wiarę? Nasuwa się również pytanie, czy decyzja o akceptacji osób homoseksualnych spowoduje odejście wiernych od kościoła katolickiego, czy może jedynie uzupełni ilość osób o społeczność LGBT, tym samym zwiększając ilość osób praktykujących?
- Podziel się