Dobry artykul. Stara jak swiat polityka mksymalnego wyniszczenia droga. To SAMO zrobili z naszymi zakladami poprzez zadluzenie. Dla USA nie…
Monarchia symbolem zacofania XXI wieku
- Home
- Monarchia symbolem zacofania XXI wieku
Monarchia symbolem zacofania XXI wieku
Zaskakującym faktem jest, że w XXI wieku nadal istnieją kraje na świecie, które posiadają monarchę. W samej Europie jest ich aż 12. 12 komicznych postaci ubranych jak klauni w sobole, purpurę i korony. Królestwo Belgii, Danii, Hiszpanii, Niderlandów, Księstwo Liechtensteinu, Wielkie Księstwo Luksemburga, Księstwo Monako, Królestwo Norwegii, Szwecji, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii. 10 z nich to monarchie dziedziczne. Nielicznie, ale jednak występują monarchie również w innych częściach świata, takie jak w Arabia Saudyjska, Maroku, Buthanie, czy też w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Rola symboliczna?
Najbardziej słynną i zarazem interesującą monarchią jest Królestwo Wielkiej Brytanii. Królowa Elżbieta II, nazywana była właściwie „Jej Królewska Mość z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych Jej Królestw i Terytoriów, królowa, Głowa Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary”. Znając jej pełny tytuł, zauważamy z łatwością, że w skład królestwa oprócz Wielkiej Brytanii, wchodzą różne inne kraje. Są to cztery historyczno-geograficzne regiony. Zaliczają się do nich Anglia, Walia, Szkocja oraz Irlandia Północna. Królowa Elżbieta II była również głową 15 innych państw: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Barbadosu, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona, które razem z Wielką Brytanią mają status tzw. Commonwealth realm.
Nie jesteś moim królem!
Inną wskazówką na to, że rodzina królewska ma jednak spore znaczenie w innych krajach jako monarchia, to wydarzenie w Australii. Po śmierci królowej Elżbiety II, król Karol III objął koronę 08.09.2022 roku. Dwa lata później, po objęciu tronu, Karol wraz z małżonką królową Kamilą przybyli z wizytą do Australii. Po wygłoszeniu przemówienia w Wielkiej Sali parlamentu, głos zabrała australijska senator Lidia Thorpe, wykrzykując i ostro krytykując Karola III ”Nie jesteś moim królem!”. Mówi się, że rola króla Wielkiej Brytanii ma bardziej symboliczne znaczenie, ale wszyscy premierzy i ministrowie Australii przysięgali wierność monarsze, Karolowi III.
Król jest ważnym elementem brytyjskiego systemu władzy, ale jego rola jest bardziej symboliczna. Posiada on prawo do udzielania rad, zachęcania i ostrzegania. Teoretycznie ma prawo weta, ponieważ jest najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych i ma prawo decydować o wojnie i pokoju. Z tego prawa skorzystała ostatnio królowa Anna Stuart w 1707 roku. Co prawda to król mianuje również premiera, ale jest to czynność symboliczna, gdyż premierem zawsze zostaje lider zwycięskiej partii. Królowanie to także życie na koszt podatnika w luksusie. Król „króluje, ale nie rządzi”… po prostu pasożytuje.
Nasuwa się wobec tego pytanie, w jakim celu daje się rodzinom królewskim dostęp do polityki, skoro ich działania są podobno jedynie symboliczne? Jednak ważnym elementem pretensji australijskiej senator są słowa ”Ukradliście naszą ziemię!” , które wykrzyczała w stronę króla. Czy rola Karola III rzeczywiście jest tak mało istotna, skoro słowa senator Lidii Thorpe sugerują, że ziemie Australii są własnością Korony Brytyjskiej?
- Podziel się