Milczące pokolenie

Milczące pokolenie

Bezbronność w życiu codziennym. Od pewnego czasu zauważyć można u młodych ludzi coś, co jest niepokojące. Ma to związek z bezbronnością i brakiem odporności. Niektórzy rodzice zaobserwowali to również u swoich dzieci, które są teraz młodymi dorosłymi.

W szczególności jest to bezradność w obliczu ludzi, którzy nie mają wobec nich dobrych zamiarów, zarówno w życiu prywatnym, jak i w kontaktach z władzami. Krótko mówiąc, młodzi ludzie zdają się znosić zbyt wiele bez narzekania. To prawie tak, jakby nauczono ich nie bronić własnych interesów.
Konkretne przykłady przedstawią sprawę jaśniej. Załóżmy, że osoby te zamówią coś w serwisie ogłoszeniowym AliExpress. Podczas odbioru są konfrontowani z przebiegłą osobą i zdają sobie sprawę, że produkt nie odpowiada temu, o co było przedstawione. Mimo to po prostu nie potrafią powiedzieć „nie” i w końcu kupują coś, z czego nie są zadowoleni.

Albo: Gdy stojąc w urzędzie publicznym, zostają niegrzecznie odprawieni. Mimo że zdecydowanie mają rację i swoje prawa, po prostu kiwają głową i odchodzą – nie sprzeciwiając się temu. W sferze publicznej coraz częściej wygrywa osoba asertywna. Socjalizowani młodzi ludzie poddają się, dostosowują, mają coraz mniej energii, by stanąć w swojej obronie, bronić swojej przestrzeni, bronić siebie i ubiegać się o swoje prawa.

Przyczyny to cyfryzacja i zmiany społeczne

Czy to dlatego, że teraz większość swoich towarów kupują w Amazonie i nie są już przyzwyczajeni do wdawania się w spór z realnym człowiekiem? Kultura debaty została utracona. Brakuje woli do walki o swoje.

Badanie WHO „Zachowania zdrowotne dzieci w wieku szkolnym” (HBSC) z 2022 roku sugeruje, że komunikacja cyfrowa wzmacnia ten rozwój. Według badania ponad 10 proc. młodych osób wykazywała oznaki problematycznych zachowań w odniesieniu do mediów społecznościowych. Może to wpływać na ich zdolność do angażowania się w bezpośrednie, konfrontacyjne wymiany.

Wydaje się również, że młodzi ludzie wykonują coraz mniej połączeń telefonicznych. Tak jakby nie czuli się komfortowo rozmawiając z prawdziwą analogową osobą. W sieciach społecznościowych wszystko odbywa się pisemnie lub za pomocą naprzemiennych wiadomości głosowych, które nie są prawdziwym dialogiem. Badanie JIM Study 2023 potwierdza ten trend. „WhatsApp jest regularnie używany przez 94 procent”, podczas gdy bezpośrednia komunikacja werbalna spada.

Cyberprzestrzeń i jej skutki wychowawcze

Kolejną rzeczą, której nie należy lekceważyć, jest to, że jest coraz mniej młodych mieszkańców. Kiedyś była to bitwa między młodymi i starymi, ale dziś wydaje się, że jest pięciu starych ludzi przeciwko jednej młodej osobie. Nastolatkowie i młodzi dorośli stali się egzotyczni w przestrzeni publicznej. Ludzie w wieku podeszłym, którzy kiedyś podczas pandemii musieli zostać w domu, są zmuszeni wyruszyć w drogę do supermarketu o wpół do dziesiątej rano. Młodzi ludzie natomiast swoje zakupy robią coraz częściej online.

Podczas gdy przestrzenie cyfrowe nadal kwitną, coraz więcej analogowych przestrzeni publicznych jest porzucanych. Pandemia zaostrzyła tę sytuację: każdy, kto pracuje na uniwersytetach, zauważy, że nierzadko zdarza się, że studenci przybywający po koronawirusie przynoszą ze sobą prawdziwe dziwactwo związane z lockdownem z czasów koronawirusa. Jednocześnie sugeruje to, że kontakt cyfrowy jest nową normą.

Konsekwencje – począwszy od życia codziennego skończywszy na świecie polityki

Kolejną rzeczą, która wyróżnia młodych ludzi, jest to, że coraz rzadziej kłócą się z rodzicami. Wielu nastolatków i młodych dorosłych wydaje się bardziej rozsądnych i łagodnych niż ich kłótliwi rodzice. Przytoczyć można w tym momencie ciekawostkę . Badanie na skłonność do konfliktów u osób młodych wykazało, że konflikty są bardziej intensywne w kompletnych rodzinach niż w rodzinach niepełnych. Sugeruje to nam, że młodzi ludzie mogą szukać harmonii.

Czy liczba młodych ludzi korzystających z terapii rośnie? Okazuje się, że jedna czwarta ankietowanych osób w wieku 14 – 29 lat jest niezadowolona ze swojego zdrowia psychicznego.

Narkotyki wydają się zanikać, ludzie palą mniej i piją mniej alkoholu, ale pewna niewielka liczba młodych ludzi zmaga się z ogromnym problemem marihuany. W tym samym czasie przypadki autoagresji wydają się rosnąć, tak jakby były zastępstwem dla ataków z zewnątrz, które są nieobecne, ponieważ nie ma już świata zewnętrznego.

Jak to wygląda w związkach par? Jeśli chcesz ciągłości, musisz walczyć o utrzymanie związku. Ale co, jeśli zupełnie zapomniałeś, albo w ogóle nie wiesz jak to jest, żeby coś walczyć? Wydawałoby się, że związki par mogłyby dziś trwać dłużej, ponieważ partnerzy już się nie kłócą. Bo nawet o separację trzeba walczyć. Tendencja jest jednak inna. Coraz mniej ludzi decyduje się na poważny związek. Wolą się skupić na samym sobie i swoim życiu, nie podejmując trudu założenia rodziny i ewentualnej walki o nią.

Samotność jest silnym czynnikiem do bezbronności w życiu codziennym. Rodzina to siła, która łączy w sobie wzajemne wsparcie psychiczne, dająca szczęście, ale także intensywna wymiana informacji i współpraca. Jest to szczera, serdeczna relacja, w której czujemy się bezpieczni, ponieważ możemy zaufać intencjom bliskiej nam osobom. Ludzie samotni podatni są na manipulacje, zastraszenie ze strony np. urzędów, mediów, lekarzy itd. działa skutecznie. Władze i firmy mogą takimi osobami z łatwością kierować, osiągając swoje cele. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ nasuwa się pytanie, czy to “milczące pokolenie” stanie się w pewnym momencie głośne? Czy też jego kapitulacja pozostanie na zawsze milczeniem?

  • Podziel się

Natasza El Mejri

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie komentarze