Byłem naprawdę szczęśliwy, że wszedłem na tę stronę . Wielu autorom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na ten temat,…
Trump powstrzymał Izrael przed atakiem na irańskie instalacje nuklearne
- Home
- Trump powstrzymał Izrael przed atakiem na irańskie instalacje nuklearne

Trump powstrzymał Izrael przed atakiem na irańskie instalacje nuklearne
Planowany atak i stanowisko USA
Według The New York Times, izraelska administracja Benjamina Netanjahu rozważała przeprowadzenie ataku na irańskie obiekty nuklearne, który wymagałby wsparcia Stanów Zjednoczonych. Waszyngton jednoznacznie odrzucił ten plan, uniemożliwiając jego realizację.

Jak podano w środowy wieczór, prezydent USA Donald Trump odrzucił izraelską propozycję ataku, opowiadając się zamiast tego za nowym porozumieniem z Teheranem. Netanjahu odwiedził Waszyngton 7 kwietnia, aby przedyskutować sprawę z amerykańskim przywódcą.
Szczegóły izraelskiej propozycji
Artykuł The New York Times ujawnił, że Izrael planował zaatakować irańskie instalacje nuklearne już w maju. Wcześniejsze plany zakładały połączenie nalotów i operacji sił specjalnych, jednak ostatecznie Netanjahu zaproponował „pełnoskalową kampanię bombową”, trwającą ponad tydzień.
Izraelscy urzędnicy liczyli nie tylko na zgodę USA, ale również na ich aktywne wsparcie. Jak podkreślono w artykule:
„Byli gotowi do działania i czasami byli optymistami, że Stany Zjednoczone wyrażą zgodę. Celem było opóźnienie irańskiego programu nuklearnego przynajmniej o rok.”
Amerykańska pomoc miała być kluczowa nie tylko dla obrony Izraela przed ewentualnym odwetem Iranu, ale także dla zapewnienia skuteczności samego ataku.
Decyzja Trumpa i sprzeciw w Białym Domu
Ostatecznie Trump odrzucił izraelski plan po konsultacjach z doradcami. Wśród urzędników, którzy wyrazili obawy, znaleźli się m.in.:

- Sekretarz obrony Pete Hegseth,
- Wiceprezydent JD Vance,
- Dyrektor wywiadu narodowego Tulsi Gabbard.
Według NYT, w Białym Domu panował „szorstki konsensus”, że atak mógłby doprowadzić do poważnego konfliktu z Iranem.
Tło konfliktu izraelsko-irańskiego
W kwietniu i październiku ubiegłego roku Iran i Izrael wymieniły się atakami, co stanowiło najpoważniejszą eskalację napięć między tymi krajami. NYT zaznacza, że izraelski atak na obiekty nuklearne prawdopodobnie wywołałby masowy ostrzał rakietowy ze strony Iranu, którego odparcie wymagałoby amerykańskiego wsparcia.
Historia nuklearnych negocjacji z Iranem
W 2018 roku Trump wycofał się z porozumienia nuklearnego z Iranem (JCPOA), zawartego w 2015 roku pod auspicjami ONZ. Oskarżył Teheran o łamanie postanowień i nałożył sankcje. W odpowiedzi Iran ograniczył współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) i przyspieszył wzbogacanie uranu.
Mimo groźby Trumpa o „zbombardowaniu Iranu, jeśli nie dojdzie do porozumienia”, Teheran zapowiedział, że nie ugnie się pod presją. Jednak w sobotę odbyła się pierwsza runda rozmów między USA a Iranem w Omanie. Według irańskiego ministra spraw zagranicznych, Abbasa Araghchiego, negocjacje toczyły się w „produktywnej i pozytywnej atmosferze”.
- Podziel się