Nowe Niemcy

Nowe Niemcy

Pozostało niewiele czasu i w Niemczech odbędą się wybory. Są one zaplanowane na sobotę, czyli społeczeństwo niemieckie wybiera nowego kanclerza o 7 miesięcy wcześniej.

Wiele Niemców jest z dotychczasowej polityki Niemiec bardzo niezadowolona. Największe zarzuty wobec obecnie rządzących polityków to narastająca bieda w Niemczech, finansowanie Ukrainy i dozbrajanie jej, oraz narażenie na wciągnięcie Niemiec do wojny.

Najgłośniej słychać o dwóch partiach – o AfD, oraz o BSW. Są to partie, które rzeczywiście mogłyby zmienić obraz i sytuację Niemiec. Przyjrzyjmy się więc w jakim kierunku zmierzałyby Niemcy, jeżeli Alice Weidel lub Sarah Wagenknecht zostałyby kanclerzem Niemiec.

AfD – tradycja, ochrona społeczeństwa, dialog z Rosją

Jeżeli partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) wygra wybory i zdobędzie władzę, Niemcy mogą doświadczyć znaczących zmian w wielu obszarach polityki i społeczeństwa.

AfD jest znana ze swojej postawy antyimigracyjnej. Można się wobec tego spodziewać, że polityka migracyjna będzie zaostrzona, a liczby przyjmowanych uchodźców i imigrantów drastycznie spadną, natomiast procedury deportacyjne prawdopodobnie zostaną przyspieszone.

Kolejną różnicą wobec dotychczasowo prowadzonej polityki, jaka cechuje AfD to podejście do kwestii klimatu i energetyki. AfD podważa znaczenie zmian klimatycznych powodowanych przez człowieka. Doprowadziłoby to do wycofania się z przyjętych celów klimatycznych, takich jak określono to w porozumieniu paryskim, oraz do wsparcia dla tradycyjnych źródeł energii, jak węgiel i gaz, zamiast odnawialnych.

AfD jest eurosceptyczna i domaga się reformy Unii Europejskiej. Momentami podkreśla nawet konieczność wyjścia Niemiec z UE. Może to doprowadzić do napięć w stosunkach między innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej i również do zmiany roli Niemiec w polityce międzynarodowej. Należy tutaj zaznaczyć, że partia AfD zawsze opowiadała się za dialogiem i wznowieniem współpracy z Rosją, jednocześnie podkreślając konieczność natychmiastowego zaprzestania wspierania Ukrainy.

Ze strony partii bywają wypowiedzi krytykujące obecną politykę pamięci dotyczącą II wojny światowej i Holocaustu. To może doprowadzić do rewizjonizmu historycznego i zmiany narracji historycznej w edukacji i kulturze Niemiec.

Prawdopodobne są też zmiany w programach nauczania, które będą podkreślać tradycyjne wartości, dumę narodową i krytykę multikulturalizmu. To odmieniłoby wychowanie młodych Niemców.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo wewnętrzne, to partia AfD może zwiększyć nadzór policyjny nad migrantami i mniejszościami, oraz zaostrzyć prawa antyterrorystyczne pod pretekstem walki z ekstremizmem.

Należy pamiętać, że partia opowiada się za liberalizmem gospodarczym. Dlatego doszłoby do obniżenia podatków dla przedsiębiorstw, ale także do cięć w wydatkach socjalnych.

BSW – walka o pokój, rozsądek w polityce migracyjnej, redystrybucja bogactwa

Partia Bündnis Sarah Wagenknecht jest bardzo sceptyczna wobec zaangażowania Niemiec w konflikt na Ukrainie. Promuje ona politykę pokoju i negocjacji z Rosją. Doprowadziłoby to nie tylko do zaprzestania wsparcia militarnego Ukrainy, ale także do sprzeciwu rozmieszczenia rakiet amerykańskich na terenie Niemiec. BSW zdecydowanie opowiada się przeciwko ekspansji NATO i będzie dążyć do bardziej neutralnej pozycji Niemiec w stosunkach międzynarodowych.

BSW również opowiada się za ograniczeniem migracji. Oznaczałoby to zaostrzenie polityki azylowej oraz bardziej restrykcyjne kryteria przyznawania azylu i mniej otwartą politykę integracyjną.

Znaczącym tematem w partii BSW jest promowanie redystrybucji bogactwa. Doprowadziłoby to do podwyższenia emerytur i pensji minimalnych, ale także do większych inwestycji w infrastrukturę publiczną. Możliwe jest wprowadzenie polityki interwencjonizmu gospodarczego, gdzie państwo odgrywałoby większą rolę w regulacji rynku i ochronie pracowników.

Partia BSW również jest krytyczna wobec zielonej polityki, co skutkować będzie zmniejszeniem nacisku na transformację energetyczną na rzecz bardziej tradycyjnych źródeł energii.

Kolejnym ważnym aspektem BSW jest jej dążenie do większej spójności społecznej, kładąc nacisk na wspólnotę narodową zamiast na politykę tożsamościową. Dzięki temu mogą nastąpić zmiany w edukacji i kulturze, promujące bardziej tradycyjne wartości.

Niezależnie od tego, która partia by wygrała wybory, zmiany w polityce niemieckiej byłyby odwrotnością obecnej polityki. Obie partie reprezentują obecnie dominujące tematy i oczekiwania wielu Niemców. Biorąc pod uwagę partię AfD, zmiany te zależałyby jednak od tego, jak silne byłoby poparcie dla AfD oraz jakie koalicje polityczne zostałyby utworzone. BSW jest stosunkowo nową partią i może ona mieć trudności z tworzeniem koalicji z innymi partiami. Jej sukces polityczny uzależniony jest od tego, czy inne partie byłyby gotowe na kompromisy w kluczowych dla BSW kwestiach, jak polityka zagraniczna, czy migracyjna. Choć zdawałoby się, że obie partie, czyli AfD i BSW wielu kwestiach są ze sobą zgodne, to obie strony wypowiedziały się kategorycznie przeciwko utworzeniu wspólnej koalicji.

  • Podziel się

Natasza El Mejri

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie komentarze