Byłem naprawdę szczęśliwy, że wszedłem na tę stronę . Wielu autorom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na ten temat,…
Chiny i Polska – co nas łączy
- Home
- Chiny i Polska – co nas łączy

Chiny i Polska – co nas łączy
Współpraca między Polską a Chinami rozwija się w różnych obszarach. Dotyczy to nie tylko gospodarki i handlu, ale również różnych inwestycji w infrastrukturę, kulturę i technologię. Na relacje Polski z Chinami obecnie duży wpływ mają strategiczne partnerstwa Polski ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską. Można powiedzieć, że Polska stara się utrzymać równowagę swojej pozycji między Chinami, a jej zobowiązaniami wobec UE i USA.
Handel
Wymiana handlowa jest strategicznym partnerstwem gospodarczym z rosnącymi obrotami. Polska jest znaczącym partnerem handlowym dla Chin w Europie Środkowo-Wschodniej a Chiny mają dla Polski duże znaczenie. W okresie od stycznia do sierpnia 2024 roku wartość polskiego eksportu do Chin wyniosła 2,403 mld dolarów, co stanowi wzrost o 298 mln dolarów w porównaniu z analogicznym okresem roku 2023. Ogólna wartość wymiany handlowej między naszymi krajami wyniosła w 2023 roku 42 mld dolarów, co stanowi dwukrotny wzrost w porównaniu do sytuacji sprzed ośmiu lat.
Chińskie inwestycje
Inwestycje chińskie w Polsce obejmują różne sektory. Dotyczy to logistyki, transportu oraz nieruchomości. Takim przykładem jest inwestycja firmy GLP, która była jedną z największych inwestycji chińskich w Europie i wyniosła około miliarda dolarów. Inwestycja dotyczy dewelopera P3 Logistic Parks, który zbudował pod Poznaniem blisko 27 tys. m kw. nowej powierzchni magazynowo-biurowej. Nowy obiekt w parku P3 Poznań służy firmie Ochama. Ma on zapewnić, dzięki ogromnemu magazynowi, że w 48 godzin dostarczy zamówiony towar do dowolnego miejsca w Polsce, a także do wielu miejsc w Niemczech. Zajmuje się on dostarczaniem towarów także do innych krajów Europy.
Nowy Jedwabny Szlak również jest bardzo korzystną dla Polski formą współpracy. Spełnia on rolę bramy do Europy dla chińskich towarów. Współpraca obejmuje rozwój połączeń kolejowych, z terminalem w Małaszewiczach, jako ważnym punktem przeładunkowym. Przewozy coraz częściej kierują się przez Bliski Wschód w stronę portów w Rumunii i Bułgarii i również do Turcji. Według prezesa PKP Cargo International Łukasza Grzesło, jest to duża szansa, ponieważ najczęściej przewożone koleją są węgiel, stal, kruszywa do budowy dróg, czy paliwa. Ponadto dla Cargo ważną grupę stanowi też chemia np. nawozy czy biomasa, której według prezesa PKP Cargo wolumen powinien w najbliższych latach wzrosnąć. Istotny jest również transport w kontenerach, gdzie przewożony jest bardzo różny towar, począwszy od mebli, elektroniki, zakupów z popularnych dzisiaj, chińskich platform internetowych, aż po części samochodowe czy produkty spożywcze. Według informacji ze źródeł chińskich wynika, że „… do czerwca br. Chiny podpisały ponad 200 dokumentów o współpracy w zakresie wspólnego tworzenia „Pasa i szlaku” ze 152 krajami (w tym Polską) i 32 organizacjami międzynarodowymi, obejmującymi 83% podmiotów, z którymi Chiny utrzymują stosunki dyplomatyczne.”, oraz, że, „”Pas i szlak” ma zapewnić każdemu z krajów możliwości rozwoju, dać sposobność uczestniczenia w globalnym zarządzaniu i lepszej integracji ze światowymi łańcuchami dostaw i wartości, a także dać impuls globalizacji gospodarczej.”
Wymiana kulturowa
Na rynku polskim i chińskim istnieje coraz większe zainteresowanie w zakresie nauki języków. Obejmuje ona wymianę studentów oraz programy nauczania języków. Istnieje także współpraca uniwersytecka i badawcza, która jest kluczowym elementem tej wymiany. Obejmuje ona dziedzinę nauki i technologii, co obejmuje wspólne projekty badawcze, a także wymianę ekspertów naukowych. Poza tym organizowane są wydarzenia kulturalne, takie jak wystawy sztuki, koncerty, festiwale filmowe i targi książki, co promuje wzajemne zrozumienie kultur.
Współpraca i wymiana kulturowa z Chinami, jak widać, niesie dla Polski wiele korzyści finansowych i naukowych. Wzmacnianie relacji politycznych między oboma krajami, może doprowadzić do wsparcia na arenie międzynarodowej, a także do lepszej współpracy w organizacjach międzynarodowych. A wraz z pogłębieniem tej współpracy, rosnąć będą wzajemne korzyści. Pozostaje nadzieja, że oba kraje podołają przezwyciężyć trudności polityczne, wiążące się z wymaganiami Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.
- Podziel się